Andria D'Souza Biography
Andria D'Souza is an actress who predominantly works in Malayalam, Hindi films and television shows. She started her acting career in Hindi film and has worked in Television shows. She has a reputation of being very selective in her roles.
Andria D'Souza Age, Wiki, Wikipedia, Biography, Husband Name, Movies list, Date of Birth, Birth Place, Height, Weight, Instagram, Facebook, YouTube and More
| Biography | |
|---|---|
| Real Name | Andria D'Souza |
| Nickname | Ria |
| Profession | Actress |
| Physical Appearance | |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Brown |
| Skin Color | White |
| Height (Approximate) | 165cm (5.5 inches) |
| Weight (Approximate) | 57 kg |
| Personal Life | |
| Date of Birth | 22 February 1996 |
| Age (as of 2022) | 33 Years |
| Mother Tongue | Hindi |
| Languages Known | Hindi, Arabic, Malayalam, English |
| Birth Place | Dubai, UAE |
| Nationality | Indian |
| Currently Living | India |
| Marital Status | Unmarried |
| Educational Qualifications | Graduated |
| Debut (Malayalam film) | Casanovva (2012) |
| Religion | Hindu |
| Address | Dubai, UAE |
| Hobbies | Listening to music, Dancing |
| Family | |
| Father's Name | - |
| Mother's Name | - |
| Husband's Name | - |
| Siblings | - |
| Favourites | |
| Favourite Actor | Farhan Akhtar |
| Favourite Actress | Bollywood Actress |
| Favourite Food | Pizza |
| Favourite Color | Red |
| Favourite Place | Dubai, India |
| Social Profiles | |
| imandriadsouza | |
| RiaRevealed | |
| - | |
| Wikipedia | Andria_D'Souza |
| Networth | |
| Andria D'Souza Networth | $100K |
Andria D'Souza Movies/ Serial list
| TV serials | Character |
|---|---|
| Six-x (2016) | Kamini |
| Kamasutra 3D (2012) | Arabian queen |
| Casanovva (2012) | Mariam Thomas |
| Nirel (2014) | Actress |
Tags:
Bollywood Actress
