Nakshathra Nagesh Biography
Nakshathra Nagesh is an Indian actress who predominantly works in Tamil and Malayalam films and television shows. She started her acting career in Tamil TV shows and has worked in Tamil, Malayalam short films. She has a reputation of being very selective in her roles.
Nakshathra Nagesh Age, Wiki, Wikipedia, Biography, Husband Name, Movies list, Date of Birth, Birth Place, Height, Weight, Instagram, Facebook, YouTube and More
| Biography | |
|---|---|
| Real Name | Nakshathra Nagesh |
| Nickname | Nakshathra |
| Profession | Telivision Actress, Tv hostess |
| Physical Appearance | |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| Skin Color | White |
| Height (Approximate) | 171cm (5.7 inches) |
| Weight (Approximate) | 60 kg |
| Personal Life | |
| Date of Birth | 11 September 1990 |
| Age (as of 2022) | 32 Years |
| Mother Tongue | Tamil |
| Languages Known | Tamil, English, Malayalam |
| Birth Place | Chennai, Tamilnadu |
| Nationality | Indian |
| Currently Living | Chennai |
| Marital Status | Unmarried |
| Educational Qualifications | Graduated |
| Debut (Tamil film) | Settai (2013) |
| Religion | Hindu |
| Address | Chennai, Tamilnadu |
| Hobbies | Dancing, Listening to music, Instagram Photoshoot, Traveling |
| Family | |
| Father's Name | Nagesh |
| Mother's Name | Nalini |
| Husband's Name | Raaghav |
| Siblings | Nakhul Nagesh |
| Favourites | |
| Favourite Actor | Kollywood Actors |
| Favourite Actress | Kollywood Actress |
| Favourite Food | South Indian Foods |
| Favourite Color | Red, Pink |
| Favourite Place | Chennai |
| Social Profiles | |
| nimeshikaradhakrishnan | |
| nakshathra___ | |
| anchornakshathra | |
| Wikipedia | Nakshathra_Nagesh |
| Networth | |
| Nakshathra Nagesh Networth | $85K |
Nakshathra Nagesh Movies/ Serial list
| Movies | Character |
|---|---|
| Vanigan (2022) | Actress |
| Vanjagan (2022) | Actress |
| Hey Sinamika (2022) | RJ Divya |
| Kadhal Ondru Kanden (2020) | Jenni |
| Mr. Local (2019) | Sowmiya |
| Yeno Vaanilai Maaruthey (Short film-2017) | Archana |
| Indrajith (2017) | College Student |
| Nambiyaar (2015) | Confused Girl |
| En Iniya Pon Nilave (Short film - 2015) |
Megha |
| Irumbu Kuthirai (2015) | College Student |
| Pulivaal (2014) | Monica's Friend |
| Vaayai Moodi Pesavum (2014) | Saraswathi |
| Settai (2013) | Gayathri |
| Tv Serial | Character |
| Bharathi Kannamma (2022) | Saraswati |
| Thamizhum Saraswathiyhum (2021) | Saraswati |
| Nayagi Season 2 (2020) | Divya |
| Thirumagal (2020) | Actress |
| Minnale (2020) | Actress |
| Roja (2019) | Bhagya Lakshmi |
| Lakshmi Stores (2018-2020) | Bhagya Lakshmi |
| Vani Rani (2015-2016) | Rudhra |
Nakshathra Nagesh Images
Tags:
Serial Actress










