Gracy Thangavel (Sundari Serial Viji)
In this article, we will talk about Telivision actress Gracy Thangavel. Gracy Thangavel is an Indian Television Actress, Dancer and Tiktoker. She was born in Tamilnadu. She is working in Tamil Short films and TV Serials.
Who is Gracy Thangavel? (Wiki, Early Life)
Gracy Thangavel is an Indian Television Actress, Dancer and
Tiktoker. She was born in Tamilnadu. She did her schooling in her native. She
graduated from Stella Maris College at Chennai.
She made her debut as Aburva in the Tamil TV series
Magarasi which is aired on Sun TV. She has lots of
fanbase for her Instagram reels. She is currently starring as Viji in
the Sundari Tamil TV series.
Gracy Thangavel Age, Wikipedia, Movies, Biography, Height, Weight, Family
| Real Name | Gracy Thangavel |
| Nickname | Gracy, Dushita |
| Profession | Telivision actress |
| Physical Appearance | |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| Hair Color | Black |
| Height (approximate) | 163 cm (5 feet 4 inches) |
| Weight (approximate) | 55 kg (128 pounds) |
| Body type | Round |
| Body Measurements (approximate) | 30-28-30 |
| Personal Life | |
| Height (approximate) | 163 cm (5 feet 4 inches) |
| Weight (approximate) | 55 kg (128 pounds) |
| Body type | Round |
| Body Measurements (approximate) | 30-28-30 |
| Personal Life | |
| Date Of Birth | - |
| Age (as of 2022) | - |
| Mother Tongue | Tamil |
| Languages Known | Tamil, English |
| Birth Place | Tamilnadu |
| Currently Living | Chennai, TamilNadu |
| Marital Status | Unmarried |
| Zodiac Sign | - |
| School | - |
| College | Stella Maris College, Chennai |
| Educational Qualifications | Degree Holder |
| Debut | Magarasi - TV series (2019) |
| Religion | Christian |
| Address | Chennai, Tamil Nadu |
| Hobbies | Tiktok, Photoshoot |
| Family | |
| Father's Name | - |
| Mother's Name | - |
| Husband's Name | Unmarried |
| Brother's Name | - |
| Sister's Name | - |
| Favourites | |
| Favourite Actor | Kollywood Actors |
| Favourite Actress | Indian Actress |
| Favourite Food | South Indian Foods |
| Favourite Colour | Black, Red |
| Favourite Film | Kollywood films |
| Favourite Place | Tamilnadu |
|
Social Profiles
|
|
| @gracy.thangavel | |
| - | |
| - |
Gracy Thangavel Movie List/ TV Serials/ Short films
| TV Serials | Character |
| Magarasi - TV Serial (2019) | Aburva |
| Sundari - TV Serial (2021) | Viji |
| Short films | Character |
| My Dear Malayali (2021) | Actress |
| Nee Paartha Nodikal (2021) | Actress |
| Keli Kindal Kadhal (2021) | Actress |
| Senior Crush (2021) | Actress |
| I am Married Single (2021) | Actress |
| Arrange marriage (Web series - 2021) | Actress |
| Kalvanin Kadhali (Web Series- 2021) | Mathi |
Tags:
Serial Actress