Priyanka Arul Mohan Biography
Priyanka Arul Mohan is an Indian actress who predominantly works in Tamil, Telugu and Kannada films. She started her acting career in Kannada films and has worked in Tamil and Telugu films. She has a reputation of being very selective in her roles.
Actress Priyanka Arul Mohan Age, Wiki, Wikipedia, Biography, Husband Name, Movies list, Date of Birth, Birth Place, Height, Weight, Instagram, Facebook, YouTube and More
| Biography | |
|---|---|
| Real Name | Priyanka Arul Mohan |
| Nickname | Priyanka Mohan, Priyanka |
| Profession | Actress |
| Physical Appearance | |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Black |
| Skin Color | White |
| Height (Approximate) | 165cm (5.5 inches) |
| Weight (Approximate) | 58 kg |
| Personal Life | |
| Date of Birth | 20 November 1994 |
| Age (as of 2022) | 28 Years |
| Mother Tongue | Tamil |
| Languages Known | Tamil, English, Kannada, Telugu |
| Birth Place | Chennai, Tamilnadu |
| Nationality | Indian |
| Currently Living | Chennai |
| Marital Status | Unmarried |
| Educational Qualifications | Graduated |
| Debut (Kannada movie) | Ondh Kathe Hella (2019) |
| Religion | Hindu |
| Address | Chennai, Tamilnadu |
| Hobbies | Instagram Photoshoot, Travelling |
| Family | |
| Father's Name | Arul Mohan |
| Mother's Name | Krishna Mohan |
| Husband's Name | - |
| Siblings | - |
| Favourites | |
| Favourite Actor | Nagarjuna |
| Favourite Actress | Aishwarya Sharma |
| Favourite Food | South Indian Foods |
| Favourite Color | Blue, Pink |
| Favourite Place | Chennai |
| Social Profiles | |
| priyankaamohanofficial | |
| priyankaamohan | |
| PriyankaArulMohan7 | |
| Wikipedia | Priyanka_Arul_Mohan |
| Networth | |
| Priyanka Arul Mohan Networth | $80K |
Priyanka Arul Mohan Movie list
| Movies | Character |
|---|---|
| Don (2022) | Angaiyarkanni |
| Etharkkum Thunindhavan (2022) | Aadhini Kannabiran |
| Doctor (2021) | Padmini |
| Sreekaram (2019) | Chaitra |
| Nani's Gang Leader (2019) | Priya |
| Ondh Kathe Hella (2019) | Aditi |
Priyanka Arul Mohan Hd Photos
Tags:
Kollywood Actress










