Pooja Hegde Biography
Pooja Hegde is an Indian actress and model who predominantly works in Tamil and Telugu films. She started her career as a model and has worked in Tamil, Malayalam and Telugu films. She made her acting debut with the Tamil film Mugamoodi. She has a reputation of being very selective in her roles.
Pooja Hegde Age, Wiki, Wikipedia, Biography, Husband Name, Movies list, Date of Birth, Birth Place, Height, Weight, Instagram, Facebook, YouTube and More
| Biography | |
|---|---|
| Real Name | Pooja Hegde |
| Nickname | Pooja |
| Profession | Actress and model |
| Physical Appearance | |
| Eye Color | Black |
| Hair Color | Light Brown |
| Skin Color | White |
| Height (Approximate) | 175cm (5'.9") |
| Weight (Approximate) | 58 kg |
| Personal Life | |
| Date of Birth | 13 October 1990 |
| Age (as of 2022) | 31 Years |
| Mother Tongue | Tulu |
| Languages Known | Hindi, Telugu, Tamil, English, Kannada, Marathi |
| Birth Place | Mumbai, Maharashtra |
| Nationality | Indian |
| Currently Living | Mumbai, Maharashtra |
| Marital Status | Unmarried |
| Educational Qualifications | Graduated |
| Debut | Mugamoodi (2012) |
| Religion | Hindu |
| Address | Mumbai, Maharashtra |
| Hobbies | Traveling, Dancing, Insta Reels, Instagram Photoshoot |
| Family | |
| Father's Name | Manjunath Hegde |
| Mother's Name | Latha Hegde |
| Husband's Name | - |
| Siblings | - |
| Favourites | |
| Favourite Actor | Hrithik Roshan |
| Favourite Actress | Jennifer Lawrence |
| Favourite Food | South Indian Foods |
| Favourite Color | Green, Yellow |
| Favourite Place | Chennai, Mumbai |
| Social Profiles | |
| hegdepooja | |
| hegdepooja | |
| PoojaHegde | |
| Wikipedia | Pooja_Hegde |
| Networth | |
| Pooja Hegde Networth | $300K |
Pooja Hegde Movies list
| Movies | Character |
|---|---|
| JGM (2023) | Actress |
| Kabhi Eid Kabhi Diwali (2022) | Actress |
| Cirkus (2022) | Actress |
| F3 (2022) | Actress |
| Acharya (2022) | Actress |
| Beast (2022) | Preethi |
| Radhe Shyam (2022) | Prerana |
| Most Eligible Bachelor (2021) | Vibha |
| Ala Vaikunthapurramuloo (2020) | Amulya |
| Housefull 4 (2020) | Rajkumari Mala |
| Gaddalakonda Ganesh (2019) | Sridevi |
| Maharshi (2019) | Pooja |
| Aravinda Sametha Veera Raghava (2018) | Aravinda |
| Saakshyam (2018) | Soundarya Lahari |
| Rangasthalam (2018) | Jigelu Rani |
| Duvvada Jagannadham (2017) | Pooja |
| Mohenjo Daro (2016) | Chaani |
| Mukunda (2014) | Gopika |
| Oka Laila Kosam (2014) | Nandana |
| Mugamoodi (2012) | Shakthi |
Pooja Hegde HD Photos/ Images
Tags:
Tollywood actress






